Czy na przyjęciu komunijnym powinien być alkohol?

czy-na-przyjeciu-komunijnym-powinien-byc-alkohol

Imprezy i uroczystości rodzinne w Polsce często przepełnione są alkoholem. O ile alkohol na stole nie budzi żadnych wątpliwości w kontekście wesel czy urodzin, o tyle w kontekście Komunii Świętej pojawia się pewien dylemat. Opinie na ten temat są bardzo podzielone, co widać na różnych forach internetowych. Dla niektórych alkohol jest całkowicie wykluczony, inni nie widzą nic złego nawet w większych wysokoprocentowych ilościach. Czy na Komunii pije się alkohol? Komunia z alkoholem czy bez – co na ten temat mówi Kościół?


Czy na Komunii pije się alkohol?

Komunia Święta to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego katolika. Podczas ceremonii dziecko może po raz pierwszy przyjąć Eucharystię, czyli w pełni doświadczyć łask i zbliżyć się do Boga. Dlatego wydarzenie powinno mieć przede wszystkim charakter sakralny, a wszyscy goście powinni skupić się na przeżyciu duchowym. Jednak religijne znaczenie ceremonii jest często przyćmione przez masowo organizowane zgromadzenia, często z dużą ilością alkoholu.


Alkohol, zwłaszcza w dużych ilościach, na spotkaniach komunijnych jest od wielu lat tematem drażliwym i budzącym duże kontrowersje. Goście zazwyczaj oczekują, że na stole zostanie podana przynajmniej symboliczna ilość trunków – np. wina czy nalewki. Jednak w niektórych gospodarstwach domowych tradycją jest, że uczestnicy imprez piją wyłącznie czystą wódkę. Jednak coraz więcej rodziców zastanawia się, czy jest to właściwe i odpowiednie na tę okazję.


Pamiętajcie, że w tym dniu najważniejsze jest dziecko przystępujące do I Komunii. Obowiązkiem bliskich jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia oraz wyjaśnienie prawdziwego celu i znaczenia tej uroczystości. Niestety, picie alkoholu może uniemożliwić skupienie się na duchowej stronie wydarzenia. Zawsze może się zdarzyć, że goście przesadzą z procentami i wydarzenie nie zostanie pozytywnie zapamiętane, ale najważniejsze, że dziecko będzie dobrze wspominało ten dzień.


Picie alkoholu a Komunia Święta

W Kościele rzymskokatolickim nie ma jasno określonych zasad dotyczących podawania alkoholu podczas komunii. Jednak większość księży zachęca do wstrzemięźliwości i poszanowania sakramentu Eucharystii. Zdaniem duchowieństwa alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy, zupełnie nie pasują do uroczystości i w kontekście religijnym są zupełnie niestosowne. Zgodnie z tymi zasadami należy poważnie rozważyć usunięcie alkoholu z uroczystości I Komunii Świętej, a przynajmniej ograniczyć jego ilość.

Ponieważ jednak w Polsce imprezy rodzinne kojarzą się zwykle ze spożywaniem napojów alkoholowych, komunia bez alkoholu brzmi nudno i nieciekawie. Trzeba jednak pamiętać, że w tym dniu najważniejsze powinno być dziecko i jego wygoda, a nie zabawa dorosłych. Warto również dać najmłodszym dobry przykład i pokazać, że potrafimy się bawić bez alkoholu lub z symboliczną jego ilością.


Alkohol na Komunii – opinie

Opinie na temat alkoholu podczas uroczystości I Komunii są mocno podzielone. Wielu księży wykazuje jednak niepokojący trend, który rozwija się od kilku, a nawet kilkudziesięciu lat. Współczesne komunie często bardziej przypominają wesele – z ogromnymi przyjęciami w lokalach, wódką na stole oraz kopertami w prezencie. W tym wszystkim często gubi się religijna strona ceremonii i niestety dziecko skupia się bardziej na całym otoczeniu (prezentach, jedzeniu, tortach) niż na rzeczywistym przeżyciu Eucharystii.


Wydaje się jednak, że trend z ostatnich lat zaczyna się nieco odwracać i coraz więcej rodziców decyduje się na zorganizowanie dużo skromniejszych uroczystości. Niektórzy rezygnują całkowicie z alkoholu, inni tylko w symbolicznej ilości (np. wino lub szampan).


Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację na uroczystości, a interesują Cię: 

restauracja na komunie Krakówrestauracja na komunie Wrocławrestauracja na komunie Poznańrestauracja na komunie Łódźrestauracja na komunie Warszawa. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.